Tak jsem jednou začal trochu dělat pořádek a probíral jsem se staršími rybářskými časopisy a v jednom z nich jsem si s úsměvem přečetl článek o výpravě na kapry. Byl ze začátku devadesátých let a zcela poplatný té době – prostě článek na objednávku (dnes bychom řekli, že je to PR článek). Tak jsem si řekl, že ve stejném duchu, leč s trochou nadhledu podniknu a popíšu svoji výpravu na kapry a tedy:

Jak na lov kaprů

Bylo časné léto, a tak byl čas na výpravu na kapry. Samozřejmě že to není jen tak a vše je třeba řádně připravit – vybavit se potřebným náčiním a dostatečným množstvím krmení a nástrah. Vzhledem k časovým možnostem bylo jasné, že půjde o short session na revír ČRS a to na Slapskou přehradu. Tomu jsem podřídil i volbu rybářského náčiní, montáže a návnady s tím, že budu nástrahu zavážet na prokrmené místo. Probral jsem své rybářské náčiní a to vedlo k následující volbě.
Je jasné, že bylo nutno zvolit naviják o dostatečné kapacitě – volil jsem mezi Tap 451 a „speciálem SOL“.

jak na kapry


Volba padla na SOL už jen díky kapacitě (cca 5 000 m vlasce 0,4 mm) a unikátní spolehlivé brzdě, neboť na ní kolikrát závisí úspěch rybolovu. Na obrázku je vidět, že podkladový vlasec je perfektní Perlon s obchodním názvem „Solinka“ (z r. 1950) a jako hlavní vlasec vynikající Silon.

jak na kapry


A nyní k prutu, – volba padla jednoznačně na skvělý „Bamboo Carp Killer SOL“ – čtyřdílný bambusový prut 4 m, jehož poslední díl je pro lepší akci prutu a tím i snadnější a bezpečnější zdolávání ryb ze štípaného tonkinu. Akce přímo tohoto prutu byla oceněna několika rybáři.

jak na kapry


Nyní k vlastní sestavě udice – volba padla na klasickou montáž s průběžným olovem a stopper z leukoplasti, háček klasický velikosti 1/0.

jak na kapry


Vzhledem k tomu, že jak jsem již uvedl, šlo o short session, bylo třeba zvolit rychle působící Bait High Energy – po určitém váhání mezi kukuřičným šrotem se strouhankou a pro upravení „lepivosti“ s hladkou moukou padla nakonec volba na osvědčený „Bread from Kovářov“ s přidáním Birdseed.

jak na kapry


Ve finální sestavě jsem nepoužil Buzer – Bite Alarm, ale bobbin – pravda, že z kinder vajíčka. Další nezbytná věc – podběrák – vzhledem k očekávaným úlovkům byl považován za dostatečný Germina – Made in DDR. Volba nástrahy padla na kolínka se strouhankou a jako flavours použit anýz. Sestava náčiní tím byla hotova a vyrazil jsem k vodě. Nepoužil jsem klasický rod pod – skvěle posloužil „wooden fork“ aneb co břeh dal. Teď již stačilo jen namíchat krmení a nástrahu zavést a očekávat skvělé úlovky.

jak na kapry


Díky promyšlenému použití kvalitního náčiní a osvědčenému krmení ryby zareagovaly velmi rychle a první úlovek na sebe nenechal dlouho čekat. Po několika málo minutách následoval razantní záběr a nebylo třeba ani nějakého mohutného záseku a začal souboj s prvním šupináčem. Použitý prut „Bamboo carp killer SOL“ prokazoval svou vynikající kvalitu a jeho parabolická akce moc šancí chycené rybě nedávala, háček seděl dobře a naviják se svojí kvalitní brzdou odváděl to, co jsem od něj očekával a zanedlouho byl první kapr zdolán.

jak na kapry


Celá situace se opakovala ještě několikrát – tady je pár fotografií úlovků, jež následovaly - vzhledem k použité nástraze nešlo jen o kapry. Samozřejmě, že všechny ulovené ryby byly vráceny zpět do přehrady.

jak na kapry jak na kapry


jak na kapry jak na kapry


Co říci na závěr – díky zvolenému náčiní od firmy SOL a metodě – tedy vhodně zvolenému prutu, navijáku , montáže a krmení mohu říci, že výprava byla úspěšná a uvedené náčiní – prut „Bamboo Carp Killer SOL“, naviják SOL, použitý vlasec a montáž mohu všem rybářům doporučit.

autor: fvorisek@post.cz

Když ryby neberou ....

pohoda - chytání ryb na přehradě