Jak jsem již v úvodu napsal, tak můj otec pracoval u firmy Rousek na výrobě rybářských prutů. Zřejmě z této doby pochází rybářský katalog anglické fyrmy Hardy, která v té době patřila k předním světovým výrobcům rybářských potřeb s hlavním zaměřením na muškařinu. Vzhledem k tomu, že jej považuji celkem za unikát a je z něj patrné, co již v této době dokázali vyrobit, rozhodl jsem se s některými jeho částmi seznámit i své okolí mimo jiné i kvůli tomu, že od jeho vydání letos uplynulo 80 let.

"Hardyho rybářský průvodce" 1931/33, aneb co již tenkrát uměli

katalog rybářských potřeb Hardy

katalog rybářských potřeb Hardy - královská ocenění

Katalog v té době nebyl jenom nabídka zboží, ale zároveň takovou učebnicí rybolovné techniky. V daném případě nám pan John James Hardy v úvodu katalogu vysvětluje chytání muškařením. Ostatně to bylo asi takovou hlavní náplní výroby firmy Hardy.

katalog rybářských potřeb Hardy

Tady musím přiznat, že bohužel neumím anglicky a tak jsem vzal na pomoc překladač Google, no a co z něj vypadlo jako překlad textu na obrázku je na následujících řádcích a není to tedy nic moc i když v mém případě je lepší něco než nic:

Úvod k muškaření s pstruhovým prutem.

NECHEJTE NÁS představme si všechny příjemné věci naše umění objetí. Jaro je ve vzduchu ; ráno je krásný a jemný, ještě ne nad jasný, s mírnou růžovou opar nad-rozprostření zemí. Píseň ptáků je ve vzduchu nad nádherná sosna lesy,- mumlání zvuk potoku,-on krása květin kterých okrajové jeho banky,-ten zapomínající ze všech světa i svých starostí ; dává příjemný smysl pro spokojenost a vděčný. Ta moucha je vzhůru a mírný proti proudu větru je foukající, zatímco ryba pohybující svým způsobem který hýbá se puls. Všichni ostatní být zapomenutý jen ryba. Jak my sledujeme, vybrání ten nejlepší zvedne se, jeho pozice, a jak nejlépe manévrovat. Prut je připravený ; pomalu my brodit se potokem, prodlužující se naše linka do té doby , než můžeme dosáhnout vybraného svahu-lehce padá suchou mouchu. Jak nadšeně my sledujeme to unášení dolů potok. Jestliže bohové klonit se k nás, tvrdí. Ano ! on nastane, ale proč, ó! proč on ne vezme to ? Znovu my uděláme nabídku, a tentokrát on má to, pak spěch- úzkost-nakonec, ten pocit , že on je dobře hákovitý. Po boji jsem po všem a naší kořisti je vzdálen mořským řasám, my tiše naviják v něm, pak prokluzování loví pod, zvednout naši krásnou cenu. Toto je obraz úspěšného pstruha rybolov-čisté štěstí. Jak tyto stránky, jakkoli, nejsou určení k " eposům " na rybaření, ten nahoře nástin může být omluvený jak zamýšlený k ukázat se začátečníka jaké potěšení může být jeho jako odměna pro jeho trpělivou snahu z tohoto nádherného umění.

Jak držet prut.

Důležité body jsou-ten na obr. 1 sevření je pevné, všimnout si správnou pozici palce a prstů nezbytných k zvednout linku, a vrhat to vpřed. Když toto má byl uděláno, sevření ruky by měl být uvolněn, jak uvede obr. 2, povolit plnou sílu prutu k vyvinout bez nejmenší kontroly. Ta akce jest stejný jako je použitá při zatlouct hřebík s kladivem ; dovolit váze kladiva na hlavu bouchnout plnou sílu. (Podívej se také na stranu 12.) JAK HODIT při rybaření s mokrou mouchou.Pro přejít k takovému všeobecnému popisu a směru jak může uplatnit se k začátečníkovi, my můžeme nejprve poznamenat, že měl by omezit lumself k jednoruční prutu, od devět do jedenácti stop, podle vody, kde bude rybařit.Ono je nejdůležitější že prut je správně vyvážený s přiměřeným navijákem a linkou. Pro dělat horní vrh, začátečník by měl začínat se střevem linka ne více než dva yardy dlouhý a se dvěma mouchami. Dejme tomu , že, pak, všechno je připravený ; on by měl dostat tu cívku tak moc linky jako jednou a polovina délky jeho prutu, pak držení konce moucha mezi prstem a palcem levé ruky, zatímco lakotný prut trochu nad navijákem s jeho pravý, měl by jemně vlnit ono do té doby , než on dostane hybnost k uskutečnit linku, kdy měl by uvolnit mouchu, dělání současně vrhat, ve shodě s rychlostí kam mouch jsou určení padat, pozornost je vzít že bod prutu není dovolený k snížit více než v pravých úhlech sobě ; vidět fíky. 1 a 2 nad a ilustracemi na stranu 12. Ten nejlepší způsob jak naučit jest chytat ryby po proudu, protože, měl by hodit nikoli být udělaný správně, ten potok bude plavat linku a vylétnout rovný. Pro učinit nové vrhat, zvýšit hrot prutu nahoru, do té doby , než střevo linka jenom je ve vodě. S pohotový zvednout-zpět nad ramenem, mírně sklánějící prutje hrot doprava, on musí hodit linku čistou za ním tolik jak možný, a bez dovolující tomu prutu směřovat k vrátit se více než úhel 15 stupňů k tělu. Mající aone toto, okamžikje zeflection předvést jemu, že který jak linka vrátila se v zatáčce, to vzít okamžitý narovnat poté co ten prut jest hozen zpět do požadované pozice pro přední vrhal, a toto je co může být označen " pozastavit se."

Překlad není tedy nic moc, ale při troše fantazie se dá zhruba pochopit, o čem se v článku píše.

Na následujícím obrázku je jeden z úžasných výrobků:

"Trout Fly Rod, built of " PALAKONA " (Regd.) Split Bamboo"

muškařský prut Palakona

Opět přikládám překlad tak, jak Google překladač umí:

Ilustrace ukazuje, pstruh Fly Rod, postavený "PALAKONA" (Regd.) Split Bamboo v jednom dokonalém kusu, délka 9 stop 9 palců. Prut je stočený, jak je znázorněno, spirála měří pouze 19 palců x 21 palců. Podle tohoto obrovský kmen materiál neukazuje sebemenší zlomeninu. Originál byl zobrazen u nás v britské Říše výstavě ve Wembley v průběhu roku 1924.

Dále je v katalogu nádherné vyobrazení mušek s názvy, které se dosud používají a je to tedý dobrý vzor, jak má která muška vypadat. Bohužel oskenovaný výsledek je o dost horší než oridinál (je na křídovém papíře). Takže pár vyobrazení pro příklad (na prvním obrázku je také kdy a jaké mušky použít) - je jich tam ovšem daleko víc:

"Pstruh potoční a lipan - mokrá muška"

mušky na lov pstruhů a lipanů"Pstruhové mušky"

rybářská nástraha mušky

Pokračování příště


autor: fvorisek@post.cz

Když ryby neberou ....

pohoda - chytání ryb na přehradě